Simona Halep, succes în turul II al turneului de tenis de la Melbourne

Simona Halep, locul 2 mondial, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului feminin de tenis de la Melbourne (Australia), Gippsland Trophy, după ce, în turul II, a trecut, scor 6-4, 6-4, de Anastasia Potapova, din Rusia, locul 101 mondial.Duelul dintre cele două sportive a început într-un ritm sinuos, atât Simona, cât şi Anastasia având mari probleme la nivelul serviciului.Totuşi, după trei break-uri consecutive, două reuşite de Simona şi unul de rusoaică, sportiva noastră şi-a făcut, cu multă suferinţă, serviciul, în game-ul al patrulea, s-a distanţat la 3-1 şi nu a mai cedat iniţiativa până la sfârşitul setului, act pe care şi l-a adjudecat scor 6-4.Potapova a început mai bine setul al doilea şi s-a distanţat rapid la 3-1, însă Halep a revenit rapid şi a egalat fără mari probleme pe tabela de marcaj.Finalul de set doi a fost incandescent. Simona Halep a revenit de la 15-40 pe serviciul adversarei pentru a face break-ul de 5-4 şi a-şi asigura, în mare măsură, victoria finală obţinută, în cele din urmă, în minim de seturi, 6-4, 6-4.Succesul obţinut luni de Simona Halep i-a asigurat sportivei noastre 5.500 de dolari şi 50 de puncte WTA, fiind primul meci oficial jucat de româncă în acest an calendaristic.

Sursa: Observator