Australian Open 2021: Sorana Cîrstea, victorie mare cu Petra Kvitova. Bianca Andreescu a fost eliminată

Sorana Cîrstea, una dintre cele două românce rămase în cursă la Australian Open 2021, a produs o mare surpriză, miercuri, când a învins-o pe Petra Kvitova (Cehia), a noua favorită a competiţiei, în turul II.A fost 6-4, 1-6, 6-1, la capătul unui meci extrem de palpitant şi care a durat două ore şi cinci minute.Sorana Cîrstea a început prost meciul, cedând chiar primul game pe propriul serviciu. Apoi, la 0-2, în game-ul al treilea, respectiv al doilea jucat pe serviciul Soranei, s-a produs un moment psihologic.Sportiva noastră a salvat trei mingi de break ale adversarei, a făcut 1-2 şi a căpătat încrederea necesară pentru a-i pune probleme Petrei Kvitova.Sorana Cîrstea a reuşit două break-uri consecutive, în game-ul şase şi în game-ul opt, şi-a pierdut din nou serviciul, în game-ul nouă, însă a încheiat actul cu un nou break, câştigând setul, cu 6-4.Din păcate, momentul de euforie a costat-o scump pe sportiva noastră. Sorana Cîrstea a pierdut primele două game-uri din setul al doilea jucate pe propriul serviciu astfel că Petra Kvitova s-a distanţat rapid la 4-0 şi a îndeplinit apoi o simplă formalitate, câştigând setul al II-lea, cu 6-1.Conştientă că nu are ce pierde şi că totul se joacă în decisiv, Sorana a găsit puterea necesară să facă în aşa fel încât setul al treilea să semene cu cel de-al doilea, dar în favoarea ei.Sorana a câştigat primele două game-uri jucate pe serviciul adversarei, s-a distanţat rapid la 4-0, iar apoi şi-a adjudecat decisivul cu 6-1, fructificând a patra minge de meci avută.Succesul obţinut împotriva Petrei Kvitova, din Cehia, îi asigură Soranei Cîrstea calificarea în turul al III-lea de la Australian Open 2021, 130 de puncte WTA şi un cec în valoare de 215.000 de dolari australieni.În plus, cum Sorana Cîrstea şi-a îmbunătăţit rezultatul înregistrat anul trecut, când s-a oprit în turul al II-lea al competiţiei, sportiva noastră ar putea înregistra o urcare semnificativă în ierarhia mondială.Mai mult, victoria obţinut împotriva Petrei Kvitova îi asigură Soranei Cîrstea un rendez-vous, în turul al III-lea al Australian Open 2021, cu Marketa Vondrouşova, o altă jucătoare din Cehia, a 19-a favorită a competiţiei şi locul 20 mondial.Marketa Vondrouşova a trecut miercuri, în turul II al competiţiei, de Rebecca Marino, din Canada, locul 317 mondial, scor 6-1, 7-5. A fost un meci care a durat o oră şi 21 de minute şi în care Vondrouşova s-a impus clar, deşi a comis şase duble-greşeli.Sorana Cîrstea şi Marketa Vondrouşova nu s-au mai întâlnit până acum. Deşi are doar 21 de ani, Marketa Vondrouşova are deja, la activ, o finală jucată la Roland Garros, în 2019, când a pierdut cu Ashleigh Barty (Australia), actualul lider mondial, dar şi o accedere până pe locul 14 mondial, tot în 2019.Bianca Andreescu, a opta favorită de la Australian Open 2021, a părăsit şi ea competiţia, a cedat, scor 3-6, 2-6, în duelul cu Su Wei Hsieh, din Taipei, la capătul unui meci care a durat 85 de minute.

Sursa: Observator