Simona Halep – Serena Williams, meciul care a întrerupt ascensiunea româncei la Australian Open 2021

Simona Halep, a doua jucătoare de tenis a lumii, a fost eliminată de americanca Serena Williams, de la Australian Open 2021, după un meci cedat de româncă, scor 3-6, 3-6.UPDATE, 11.38: Serena Williams se impune în meciul cu Simona Halep, scor 6-3, 6-3. Serena Williams câştigă meciul fără mari probleme, diferenţa de forţă din lovituri fiind net în favoarea americancei. Pentru Serena Williams urmează o semifinală de foc cu japoneza Naomi Osaka. UPDATE, 11.34: Serena câştigă la 0 game-ul jucat pe propriul serviciu şi face un pas mare spre câştigarea partidei.UPDATE, 11.30: Serena face break-ul, după un game magnific. Simona a revenit de la 0-40 şi a anulat, în total, cinci şanse de break ale adversarei dar, în cele din urmă, americanca a reuşit să închidă actul. Serena are 4-3 în setul al doilea şi urmează la serviciu.UPDATE, 11.23: Serena îşi face, în sfârşit, serviciul şi egalează scorul la 3 în setul al doilea.UPDATE, 11.17: Serena face încă un rebreak rapid şi se menţine în set. Simona conduce, 3-2, dar americanca urmează la serviciu.UPDATE, 11.14: Break din nou Simona şi sportiva noastră are încă o şansă de a se distanţa decisiv pe tabelă în acest set.UPDATE, 11.10: Serena recuperează rapid break-ul pierdut anterior, după un game în care Simona a servit mai slab decât de obicei.UPDATE, 11.07: Simona face break-ul şi are 2-0 în setul II. Sportiva noastră a profitat într-un game în care Serena a părut că şi-a pierdut mult din ritmul de joc.UPDATE, 11.02: Simona câştigă cu şansă primul game din setul al doilea, game jucat pe propriul serviciu. Serena a pus presiune, a trimis-o pe sportiva noastră mult în spatele terenului dar, în cele din urmă, Simona şi-a făcut serviciul.

Sursa: Observator