FC Porto, surpriza serii în UEFA Champions League

Miercuri seara s-au jucat două meciuri din prima manşă a optimilor de finală din UEFA Champions League, iar FC Porto a produs surpriza serii, portughezii impunându-se, cu 2-1, în confruntarea cu Juventus Torino.FC Porto a reuşit, în confruntarea cu Juventus Torino, să marcheze atât în primul minut al partidei, prin Taremi, după o gafă a defensivei adverse, cât şi în primul minut din repriza a doua, prin Marega.Cu un Cristiano Ronaldo departe de forma ideală, Juventus Torino nu a putut decât să reducă din diferenţă, prin Federico Chiesa, în minutul 82.A fost însă golul care o menţine în viaţă pe Juventus, torinezii având nevoie chiar şi de o victorie cu doar 1-0 la retur pentru a obţine accederea în sferturile de finală ale competiţiei.Şi mai spectaculos a fost celălalt duel de miercuri seara, din UEFA Champions League, Borussia Dortmund impunându-se, cu 3-2, pe terenul formaţiei FC Sevilla.Gazdele au deschis scorul, prin Suso, încă din minutul 7, însă nemţii, cu un Haaland imperial, au întors rezultatul şi aveau 3-1 la pauză. Atacantul norvegian a reuşit o dublă şi a pasat decisiv la reuşita lui Dahoud.Luuk De Jong a redus din diferenţă pentru Sevilla, pe final, atacantul olandez marcând golul care mai oferă celor de la Sevilla speranţe minime pentru o calificare în sferturile de finală ale UEFA Champions League.FC Barcelona, una dintre marile favorite la câştigarea UEFA Champions League, este ca şi eliminată din competiţie după ce, marţi seara, a fost surclasată de Paris Saint Germain, pe teren propriu.A fost 4-1 pentru parizieni, la capătul unui meci în care Kylian Mbappe a reuşit un hattrick şi i-a transformat în simpli anonimi pe legendarii fotbalişti ai Barcelonei.Este puţin probabil ca FC Barcelona să repete minunea din urmă cu patru ani, când s-a calificat în sferturi după ce a pierdut, cu 0-4, la Paris Saint Germain, dar a câştigat returul de pe teren propriu cu 6-1.Pe lângă Paris Saint Germain, o altă echipă ca şi calificată în faza sferturilor de finală este FC Liverpool.Formaţia antrenată de Jurgen Klopp s-a impus, cu 2-0, în meciul cu RasenBallsport Leipzig considerat a fi jucat în deplasare, deşi disputa a avut loc pe teren neutru, la Budapesta.Ultimele patru meciuri din prima manşă a optimilor de finală din UEFA Champions League sunt programate a avea loc săptămâna viitoare. Marţi, de la 22.00, ora României, se joacă Atletico Madrid – Chelsea Londra, partidă care va avea loc la Bucureşti, pe Arena Naţională, şi Lazio Roma – Bayern Munchen.

Sursa: Observator