Bucureşti, 18 mai /Agerpres/ - CS Municipal Satu Mare şi ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe sunt la egalitate, 2-2, în finala Ligii Naţionale de baschet feminin, după ce echipa sătmăreană s-a impus în meciul al patrulea cu scorul de 59-56 (7-12, 26-18, 15-12, 11-14).

Campioana Sepsi SIC a câştigat primele două meciuri ale finalei, pe teren propriu, cu 66-54 şi 57-49, după care echipa din Satu Mare s-a impus cu 52-47 şi 59-56 în jocurile de pe teren propriu.

Sepsi a început mai bine partida a patra, dar vicecampioana a revenit şi la jumătatea meciului conducea cu 33-30.

Gazdele şi-au consolidat avantajul, iar cu zece minute înainte de final aveau pe tabelă 48-42.

CSM Satu Mare avea 55-53 când mai erau două minute şi jumătate, dar echipa antrenată de Miguel De Jesús López a rezistat până la final, câştigând cu 59-56.

Andreea Olah (Orosz) a fost cea mai bună jucătoare a gazdelor, cu 18 puncte şi 4 recuperări.

Foarte bine au evoluat Brittany Janelle Denson, 12 p, 5 rec, 2 pase decisive, Promise Onyekachi Amukamara, 12 p, 6 rec, 3 pd, şi Matea Tavic, 12 p, 2 rec, 2 pd.

Marina Solopova, 14 p, 7 rec, şi Kristina Higgins, 14 p, 9 re,c 2 pd, s-au remarcat de la Sepsi SIC, alături de Annemarie Godri Părău, 9 p, 4 rec, 4 pd.

Meciul decisiv va avea loc pe 21 mai, la Sfântu Gheorghe.

AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea)