AHC Potaissa Turda s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin, duminică, după ce a învins-o în deplasare pe CSM Focşani 2007 cu scorul de 31-30, după aruncările de departajare, scorul fiind egal, 27-27 (14-9), la finalul timpului regulamentar.

Pavel (6 goluri), Szoke (6), Ghiţă (5) şi Cîntec (4) au fost cei mai buni de la învingători.

AHC Dobrogea Sud s-a impus cu 32-27 pe terenul formaţiei CSM Făgăraş, Fabio Rocha Chiuffa marcând 10 goluri pentru constănţeni.

CS Dinamo Bucureşti a întrecut-o pe AHC Dunărea Călăraşi cu 29-24 (14-9), Nicuşor Negru reuşind 8 goluri, iar Jamali 6 pentru campionii en titre.

SCM Politehnica Timişoara, deţinătoarea trofeului, a învins-o la scor pe CSU Piteşti cu 32-17 (17-9), în Trivale. În sferturi s-a calificat şi CSM Alexandria, după 42-27 (20-11) cu CSU Constantin Brâncuşi Tg.

Jiu.

CS HC Buzău 2012 s-a calificat sâmbătă în sferturi.

Luni vor avea loc ultimele două partide din optimi, CS Universitatea Cluj - CS Magnum Botoşani (Sala Horia Demian - Cluj-Napoca, 13:00) şi CS Minaur Baia Mare - CSM Bacău (Sala Lascăr Pană - Baia Mare, 18:00).

AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)   Sursa foto: (c) AHC Potaissa Turda/Facebook.com