Talentatul sportiv Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) a obţinut două victorii, miercuri, în prima zi a Campionatele Naţionale de înot în bazin de 50 de metri, de la Bacău, potrivit site-ului Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern.

Martin s-a impus la 400 m mixt, dar şi la 100 m fluture.

Surorile Gâdea, de la CSA Steaua, au reuşit trei victorii, Maria Claudia câştigând la 400 m mixt şi la ştafetă 4x200 m liber, în timp ce Gabriela Ioana a învins la 100 m fluture.

Robert Andrei Glinţă (Clubul Sportiv Dinamo) a ieşit învingător la 50 m spate.

Rezultate: FEMININ 50 m spate 1.

Sandra Miclăuş Vivoschi (CSM Cluj-Napoca) 00:30:55 1.

Ioana Marin (CSA Steaua Bucureşti) 00:30:55 3.

Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua) 00:30:66 400 m mixt 1.

Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua) 04:54:85 2.

Alexandra Dobrin (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 05:00:73 3.

Andreea Ramona Drăgoi (CSA Steaua) 05:03:56 100 m fluture 1.

Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua) 01:01:88 2.

Alexandra Bogdăneci (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 01:02:43 3.

Sandra Miclăuş Vivoschi (Clubul Sportiv Municipal Cluj-Napoca) 01:02:83 ştafetă 4x200 m liber 1.

CSA Steaua (Maysa Raţiu, Simona Alexandra Savastiţa, Jasminne Anne Marie Ivan, Maria Claudia Gâdea) 08:39:39 2.

CSA Steaua (Ecaterina Scorţea, Claudia Ioana Tolea, Gabriela Ioana Gâdea, Andreea Ramona Drăgoi) 08:53:64 3.

CSM Cluj-Napoca (Helsinia Mihaela Garboan, Katherina Badralexi, Doris Pusztay, Sandra Miclăuş Vivoschi) 08:57:64 MASCULIN 50 m spate 1.

Robert Andrei Glinţă (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:25:48 2.

Andrei Mircea Anghel (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:25:58 3.

Paul Andrei Roşioru (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:26:07 400 m mixt 1.

Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 04:27:31 2.

Andrei Marinescu Popazov (CSA Steaua) 04:33:57 3.

David Popovici (CSA Steaua) 04:34:10 100 m fluture 1.

Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 00:53:65 2.

Eduard Rednic (CSA Steaua) 00:54:50 3.

George Adrian Raţiu (CSA Steaua) 0:55:53 ştafetă 4x200 m liber 1.

CSA Steaua (Andrei Rusen, George Adrian Raţiu, Constantin George Alexandru Stoica, David Popovici) 07:55:83 2.

LPS Baia Mare (Sebastian Adrian Babiciu, Cezar Cristian Cozmuţă, Alexandru Ciprian Mihalache, Rareş Silaghi) 08:08:00 3.

CSA Steaua (Liviu Alexandru Coman, Mihnea Ioan Florea, Antonio Andrei Costroj, Andrei Mihai Popa) 08:09:13 AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)