Gabriela Ioana Gâdea, de la CSA Steaua, a cucerit, vineri, în ziua a doua a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc, două noi titluri.

Gabriela Gâdea, care obţinuse două titluri şi joi, s-a impus acum la 50 m fluture şi în proba de ştafetă mixtă 4x50 m liber.

Robert Glinţă a câştigat la 200 m liber, iar Daniel Martin la 100 m fluture, cei doi fiind calificaţi la JO 2020.

Rezultatele de vineri: MASCULIN 50 m bras 1.

Andrei Răzvan Grădinaru (Clubul Sportiv Farul Constanţa) 00:27:61 2.

Daniel Alexandru Nicuşan (Clubul Sportiv Municipal Târgu Mureş) 00:27:96 3.

Andreeaş Dincă (Clubul Sportiv Municipal Piteşti) 00:28:51 100 m fluture 1.

Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 00:51:06 2.

Cătălin Paul Ungur (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 00:53:27 3.

Andrei Rusen (Clubul Sportiv Municipal Bucureşti) 00:53:75 200 m liber 1.

Robert Andrei Glinţă (Clubul Sportiv Dinamo Bucureşti) 01:45:81 2.

Daniel Cristian Martin (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 01:46:31 3.

David Popovici (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 01:47:49 400 m mixt 1.

David Popovici (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:21:35 2.

Bogdan Mihai Petre (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 04:25:89 3.

Andrei Marinescu Popazov (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 04:27:06 FEMININ 50 m fluture 1.

Gabriela Ioana Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 00:27:39 2.

Alexandra Bogdaneci (Clubul Sportiv Universitar Piteşti) 00:27:61 3.

Sandra Miclăuş Vivoschi (Clubul Sportiv Municipal Cluj-Napoca) 00:28:56 200 m spate 1.

Emily Mărginean (Clubul Sportiv Municipal Bacău) 02:13:95 2.

Maysa Raţiu (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:14:74 3.

Gabriela Ioana Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 02:14:80 100 m bras 1.

Henrietta Fangli (Clubul Sportiv Municipal Târgu Mureş) 01:09:75 2.

Maria Claudia Gâdea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 01:09:99 3.

Andreea Ioana Popescu (Clubul Sportiv Municipal Arad) 01:11:27 800 m liber 1.

Clara Andreea Spînu (Clubul Sportiv Şcolar Ploieşti) 08:57:75 2.

Ecaterina Scorţea (Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti) 09:16:89 3.

Bianca Maria Mîndruţă (CS Dacia Mioveni) 09:17:09 ştafetă mixtă 4x50 m liber 1.

Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti (George Adrian Raţiu, Constantin George Alexandru Stoica, Jasminne Anne Marie Ivan, Gabriela Ioana Gâdea) 01:36:67 2.

Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucureşti (David Popovici, Antonio Andrei Costroj, Maysa Raţiu, Andreea Ramona Drăgoi) 01:38:10 3.

Clubul Sportiv Universitar Piteşti (Alexandru Vasile Ancuţa, Vlăduţ Alexandru Pătru, Cristina Georgeta Tătar, Alexandra Bogdaneci) 01:39:62 AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)